Feed on
Posts
Comments

Virgil Baciu primarul comunei Corbi, judetul Arges a aflat cu stupoare, din mass-media, despre memorandumul inctocmit de doamna Cristiana Palmer Ministrul Mediului Apelor si Padurilor, ce are ca subiect creerea

Parcului National Muntii Fagaras

acesta acoperind o suprafata de aproximativ 2000 km patrati , adica 200 000 ha .

Acest parc se intinde pe teritoriul a patru judete : Arges , Brasov, Sibiu si Valcea .

Comuna Corbi detine in proprietate publica si privata suprafata de cca. 2500 ha ( pasuni si padure ) , suprafetele  de pasune fiind concesionate crescatorilor de ovine din comuna Corbi , fiindu-le de mare ajutor in cresterea oilor , aceste suprafete oricum nu fac fata numarului total de oi ( peste 25.000 capete ) .

In urma discutiilor cu unii reprezentanti ai crescatorilor de ovine si cu alti cetateni ai comunei Corbi am constatat o mare ingrijorare din partea acestora in ceea ce priveste viitorul comunitaii noastre .

Avand in vedere modul in care memorandumul a fost inctocmit si aprobat, fara consultarea comunitatilor locale din zona de impact , lipsa de transparenta in promovarea proiectului, ne face sa credem ca exista ”ALTE ,, interese in spatele acestui proiect. Condamnam si ne opunem cu vehementa in acest moment , la infiintarea acestui parc,

Parcul National Muntii Fagaras .

Terenurile agricole au fost vandute strainilor in proportie de peste 40 % iar acum constatam ca ceea ce nu se poate vinde  trebuie “ conservat ,, pentru ca romanii care au mai ramas in tara , sa traiasca din mila altora .

Dragi romani solidarizativa acestor demersuri si ganditi-va la viitorul copiilor nostrii . O parte din acestia ii puteti vedea in urmatorul videoclip .

In prezentarea de mai jos va sunt expuse o parte din consecintele infiintarii acestui parc.

[youtube]https://youtu.be/nX05aYJf3IU[/youtube]

flayer

harta_localizare_muntii_fagarasului_romania

articol-ancheta0001 articol-argesul-liber0001

 

apel-parteneriatinformare-2 informare-presa-1 m1 m2 m3 m4 m5 m6 m7

Leave a Reply

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.