Feed on
Posts
Comments

Platforma de informare FAO - Ferme de familie

Recunoscand contributia fermelor de familie la securitatea alimentara si eradicarea saraciei la nivel mondial, FAO a lansat recent o noua platforma digitala care isi propune sa devina un punct central pentru informatii, date si legislatie privind sectorul care produce aproximativ 80 la suta din produsele agro-alimentare din lume.
“Fermele de familie hranesc comunitatile noastre si au grija de pamantul nostru – acestea sunt aliati cruciali in lupta impotriva foametei si a saraciei din mediul rural”, a declarat directorul general al FAO, José Graziano da Silva.

Prin colectarea de informatii digitalizate privind agricultura de familie din intreaga lume – inclusiv programe publice, legislatie nationala si regionala, statistici actualizate, studii de caz si de cercetari academice – Noua platforma de informatii dedicata agriculturii familiale va permite guvernelor sa construiasca politici puternice in sprijinul fermierilor si va ajuta dialogul politic cu organizatiile familiilor de agricultori.

“Exista o multime de informatii disponibile pe web, dar sunt risipite. Am dorit un punct unic de acces pentru toate informatiile, astfel incat oricine care lucreaza in acest domeniu sa le poata utiliza”, a declarat Francesco Pierri, sef Advocacy Unit din cadrul FAO’s Office for Partnerships, Advocacy and Capacity Development.

Initiativa este printre principalele actiuni demarate in 2014, Anul International al Fermelor de Familie (IYFF), care a pus in prim plan contributiilor si luptele agriculturii de familie in provocarea globala de a hrani o populatie in crestere care va atinge 9 miliarde pana in 2050.

Platforma va beneficia de colaborarea unor parteneriate cu diverse entitati internationale, inclusiv guvernele, retele de agricultori de familie, agentiile ONU, ONG-uri si organizatii de cercetare. Guvernele vor fi un partener-cheie in cadrul initiativei, oferind o mare parte din continutul bazei de date privind legislatia, permitand astfel utilizatorilor sa navigheze in catalogul de politici si programe de stat legate de agricultura de familie.

Fermele de familie

Fermele familiale sunt detinute sau administrate de familii care depind predominant de munca membrilor familiei. Domenile lor de activitate sunt diverse, incluzand atat cultivarea plantelor, cat si piscicultura, silvicultura si cresterea animalelor. Marea majoritate sunt mici fermieri sau gospodarii taranesti. In prezent, aproape 72% din totalul fermelor din lume sunt mai mici de un hectar si doar 6% sunt mai mari de cinci hectare.

Acesti fermieri sunt esentiali pentru securitatea alimentara locala si o dieta echilibrata si joaca un rol esential in mentinerea biodiversitatii prin conservarea produselor alimentare traditionale. Ei sustin utilizarea durabila a resurselor naturale si sunt considerati adesea ca fiind cheia ruperii ciclului de saracie din mediul rural, prin potentialul lor de a stimula economiile locale si a veniturile familiale.

De la lansarea in 2014 a Anului International al Fermelor de Familie, FAO si diversi parteneri au recunoscut necesitatea unui instrument permanent si puternic pentru a aborda problemele agriculturii familiale, care sa sprijine factorii de decizie politica in construirea unor strategii puternice de a combate foametea si de a face o agricultura mai durabila.

In plus fata de provocarea globala reprezentata de schimbarile climatice, obstacolele comune pentru agricultorii de familie includ accesul limitat la terenuri, credite, tehnologii si servicii de baza, cum ar fi apa, canalizarea si energia electrica.

Noua platforma va continua dialogul la nivel global inceput cu ocazia Anului International al Fermelor de Familiesi va sprijini fermele de familie sa mentina siguranta alimentara a comunitatilor si in viitor.

Leave a Reply

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.